قبرس شمالی

قبرس، کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است. این جزیره‌ی زیبا به عنوان سومین جزیره‌ی بزرگ بعد از سیسیل و ساردینی شناخته شده. آب و هوای قبرس، مدیترانه‌ای و معتدل است.

این کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شاه‌راه آبی میان سه قاره‌ی اروپا، آفریقا و آسیا قرار دارد. همچنین قبرس از شمال با ترکیه و از جنوب با یونان همسایه است.

این کشور طی سال‌های متمادی مورد گزند بسیاری از حکام قدرتمند دنیا قرا گرفت. از دلایل اصلی آن ‎می‌توان به موقعیت قرار گیری این کشور و آب و هوای بی‌نظیرش اشاره کرد. آخرین متصرفان جمهوری قبرس، ملکه الیزابت و امپراتوری بریتانیا بودند.

در سال 1974 پس از تصویب استقلال قبرس، میان ترکنشینان و یونانیان اسن کشور، اختافاتی صورت گرفت و در نهایت منجر به تقسیم این کشور به دو بخش قبرس شمالی ( ترک نشین ) و قبرس جنوبی ( یونانی نشین ) شد.

قبرس شمالی و قبرس جنوبی هر دو عضو اتحادیه‌ی اروپا هستند؛ اما به دلیل وجود اختلافاتی بین این دو کشور، تنها قبرس جنوبی وارد حوزه‌ی شینگن شد.

بنابراین ایرانیان برای ورود به قبرس شمالی، نه تنها نیازی به دریافت ویزای شینگن ندارند، بلکه به دلیل وجود روابط بین ایران و قبرس شمالی، ایرانیان معاف از دریافت ویزا‌هایی مانند تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … برای ورود به قبرس شمالی هستند.

کشور قبرس شمالی تحت قیومیت کشور ترکیه است. واحد پولی رایج در این کشور لیر ترکیه است ولی در برخی موارد مانند معاملات املاک و مستغلات، از پوند انگلستان و برای پرداخت شهریه و هزینه‌های دانشگاه عموما از دلار و یا یورو استفاده می‌کنند.

زبان غالب مردمان بومی قبرس شمالی، ترکی استانبولی است؛ اما به دلیل مهاجر پذیر بودن، وجود دانشگاه‌های بین المللی، وجود بازرگانان، توریستی بودن قبرس شمالی و… زبان انگلیسی هم به میزان قابل توجهی در این کشور رایج است.

با نگاهی به وضعیت ترک‌های قبرس، منصفانه است که بگوییم شاید با شرایط موجود، نرخ برابریِ لیر ترک با دیگر ارزها وضعیتی مانند سابق ندارد و هزینه‌ی زندگی به نسبت بالا رفته است؛ اما این ‌هزینه‌ها برای مهاجران مقرون به صرفه تر شده و استقبال سرمایه گذاران از وضعیت موجود بیشتر شده است.

قطعا پتانسیلِ بالای دانشگاه‌های قبرس شمالی که ظرفیت 100 هزار نفری را ارائه می‌دهند، در این مورد بی تاثیر نبوده، کافی است محبوبیت هتل‌ها و کازینوهای قبرس شمالی را نیز به آن اضافه کنیم تا نگاهی عمیق‌تر به اندیشه‌ی سرمایه گذاران در قبرس شمالی داشته باشیم.

چرخ اقتصاد کشور قبرس شمالی، بر پایه‌ی بازار آزاد و صنعت توریسم در حال گردش است. جهان‌گردان بسیاری از سر تا سر دنیا، پس از ورود به این کشور و مشاهده‌ی پتانسیل‌های مناسب برای سرمایه گذاری، خرید ملک و زندگی ایده‌آل، به این کشور مهاجرت می‌کنند.

در سال 2021 مجله‌ی مشهور اقتصادی فوربز آمریکا، قبرس شمالی را به عنوان بهترین منطقه‌ی دنیا برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک اعلام کرد.

راه ‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

سطح کیفیت مدیریت مشاغل در کشور قبرس شمالی در نقطه‌ی مطلوبی قرار دارد، لذا سرمایه گذاری در برخی بخش‌ها مانند ساخت و ساز آپارتمان و یا مشارکت در ساخت و ساز آپارتمان نیز بسیار سودآور خواهد بود.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی از روش های مختلفی امکان پذیر است در ادامه به بررسی برخی از روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌پردازیم:
سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت:
قبرس شمالی همواره پذیرای کار آفرینان و از حامیان سر سخت آنان بوده است. عموما افرادی که برای اولین بار در قبرس شمالی حضور پیدا می‌کنند، به وضوح متوجه بکر بودن شرایط و بازار کار در این جزیره می‌شوند و متوجه می‌شوند که می‌توانند به راحتی ایده‌های خود را تبدیل به تجارتی پرسود کنند.
به طور کلی در قبرس شمالی می‌توان دو نوع شرکت تاسیس کرد:

1. شرکت تجاری

فعالیت در شرکت‌های تجاری می‌تواند شامل خرید، فروش، صادرات، واردات و هر نوع روش دیگر برای کسب درآمد باشد. این نوع شرکت‌ها برای کسب درآمد، هیچگونه محدویتی در فعالیت‌های خود ندارند.

2. شرکت خدماتی

فعالیت‌های شرکت‌های خدماتی فقط می‌تواند در راستای ارائه‌ی خدمات باشد، حتی اگر خرید و فروشی در این شرکت‌ها صورت گیرد، باید در راستای ارائه‌ی خدمات باشد.
برای راه اندازی یک شرکت، حداقل به 2 شخص که یکی از آن‌ها باید قبرسی باشد نیاز است. دو شخص مهمی که هر شرکتی به آن نیاز دارد یک حسابدار، که بهتر است قبرسی باشد تا به قوانین قبرس شمالی مسلط باشد و یک وکیل هستند.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

یکی از رایج‌ترین و پر طرفدارترین روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خرید ملک در این کشور است. به همین منظور خانه‌ای که خریداری می‌کنید باید ارزش حداقلی برابر با ۲ میلیارد و پانصد تومان داشته باشد.
مدیران پروژه‌های معتبر معاملات املاک در قبرس شمالی، تسهیلاتی را برای خریداران فراهم کرده‌اند؛ که در اکثریت آن‌ها شما با پرداخت حداقل 30 درصد از مبلغ کل ملکتان، می‌توانید برای دریافت اقامت خود و خانواده‌تان اقدام کنید.
ما بقی مبلغ خرید ملک را در اقساط بلند مدت و بدون بهره به فروشنده پرداخت خواهید کرد. طبق قوانین قبرس شمالی، شما پس از اینکه پرداخت اولیه را انجام دادید، صاحب قطعی ملک خواهید شد و مدارک و قرارداد شما با فروشنده، در سازمان ثبت اسناد، به ثبت خواهد رسید.
این قانون برای اطمینان خاطر خریدار از اینکه فروشنده ملک را به چندین نفر نمی‌فروشد، وضع شده است. قوانین حاکم بر قبرس شمالی، همواره حامی سرمایه گذاران و مهاجران می‌باشد.
برای خرید ملک نیازی به حضور شما در کشور نمی‌باشد. گرچه خرید ملک در قبرس شمالی دارای مراحل اداری و روند سخت نیست، اما پیشنهاد می‌شود که قبل از هرگونه اقدامی، با مشاورین ما در قبرس شمالی، مشورت کنید.
یکی از عواملی که خرید ملک در قبرس شمالی را به یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور تبدیل می‌کند، این مسئله است که با توجه به رشد اقتصادی قبرس شمالی، قیمت ملک هرساله بین 15 – 20 درصد رشد دارد.
این درحالی است که پوند انگلستان ( واحد پولی رایج برای معاملات املاک ) یکی از با ثبات‌ترین ارزها در برابر تورم و نوسانات بازار ارز است. در نتیجه با افزاریش ارزش ملک و ثابت ماندن ارزش پوند، شما هر ساله شاهد سودآور بودن خرید املاک در این کشور خواهید بود.

آدرس ما:

تهران، شهرک غرب، روبروی میلاد نور، مجتمع تجاری شهرک غرب

شماره تماس ما:

۰۰۹۸۹۳۷۲۹۰۸۸۹۹

ایمیل ما:

info@ariogroupiran.com